На сайте вы найдете полезную и интересную информацию о городе Киев, большой выбор ресторанов, музеев, новостроек и интересных мест где провести вечерний отдых. Гости и жители столицы смогут узнать много необычного о Киеве и посетить лучшие достопримечательности.

Вартість житла у Києві впаде на 40%

Вартість житла у Києві впаде на 40%

Обвал цін на ринку оренди житла стане незворотнім вже найближчим часом

Більше немає сенсу брати в оренду убогу хрущовку на Нивках, якщо за такі ж гроші можна довгостроково орендувати апартаменти з видом на Хрещатик. Щодня сотні нових першокласних квартир у центрі Києва знаходять своїх орендарів, здивованих смішними розцінками, які не завжди можна знайти і на ринку довгострокової оренди. До таких наслідків призвело введення всезагального карантину через коронавіруса.

Практично блискавично після цього впав ринок подобового житла, і цей колапс за принципом доміно провокує незворотні зміни на ринку довгострокової оренди. Експерти закликають господарів квартир йти на поступки мешканцям орендної плати, інакше найближчим часом необоротно завалиться весь ринок оренди житла.

Битва за нафту: карантин обвалив ціни на бензин

«Чорна п’ятниця»

Самоізоляція українців внаслідок карантину, заборона громадського транспорту, повне закриття ресторанного бізнесу, і як наслідок припинення туризму – все це не могло не позначитися на такий вид бізнесу, як подобова оренда житла. Цей вид діяльності є різновидом готельного бізнесу і тісно пов’язаний саме з туризмом, чим принципово відрізняється від ринку довгострокової оренди, з яким, як правило, не перетинається.

Але все змінилося в лічені дні – після введення карантину ринок щодобової оренди, який тільки в Києві, нараховує 7 тис. квартир, впав у стан колапсу. Квартира в центрі за 2,5 тис. грн подобово впала в ціні в 6 разів і здається зараз вже за 400 грн, але охочих на добове житло немає і за такою ціною. Проте потенційні мешканці модних студій з ремонтом в Києві все-таки є.

Європа на замку: чого чекати заробітчанам

«Буквально три дні після введення карантину заповнюваність провалилася на 90%. Якщо порівняти з ресторанним бізнесом, який просто закрили, то тут нічого не треба було закривати, все впало саме. Відповідно, велика частина тих, хто здають ці апартаменти, кинули весь цей номерний фонд на ринок довгострокової оренди», — розповів UBR.ua засновник сервісу бронювання Dobovo Дмитро Малахов.

Зараз ціни на першокласне житло в центрі Києва не перевищують 10 тис. грн в місяць, що, м’яко кажучи, шокує. Є ціни і менше, наприклад, квартира-студія на вул. Саксаганського з повною комплектацією і дизайнерським ремонтом здається за 8 тис. грн (+комуналка) без комісії та оплати останнього місяця, а на вул. Інститутській – за 9 тис. грн на місяць.

«Зараз на ринку подобового житла триває акція, яку можна порівняти з «чорною п’ятницею». Це колосальний бум, який продавлює зараз ринок довгострокової оренди, на який миттєво викинули як мінімум 3,5-4 тис. квартир. Щодня складаються до 500 квартир, кожен день вони мігрують з подобових в довгострокові», — вказує Малахов.

Довготривала оренда завмерла

У той час як ринок подобових квартир неймовірно активізувався і веде боротьбу за квартиранта, ринок довгострокової оренди переживає далеко не кращі часи, більш того, фактично перебуває в передкризовому стані. Причому з тієї ж причини, по якій активізувався його подобовий «побратим» – з-за карантину.

Коронакризис–2020: економіка впаде на 20%. Що буде з гривнею

«Велика частина угод проходить через агентства нерухомості, які зараз закриті, ріелтори не працюють. Неможливо скласти елементарний договір на оренду, натомість активізувалися шахраї. За фактом ринок зараз повністю встав. Немає ніяких тенденцій, ціна не зростає і не зменшується. Та й не кожен готовий знімати квартиру в цей період, коли бізнеси закриваються і майбутнє неясно», — говорить експерт консалтингової компанії SY Development Сергій Костецький.

Для тих українців, хто орендує житло довгостроково, зараз ситуація дійсно тривожна. Доходи компаній, де вони працюють, падають, людей розпускають за свій рахунок. Багато залишають Київ, вивозять родини подалі від коронавіруса.

«Зараз багато компаній, навіть якщо залишили співробітників, то напевно зменшили зарплату. Верховна Рада дозволила відправляти за свій рахунок на 15 днів. Порахуйте, що таке для сім’ї мінус два тижні доходів, а витрати нікуди не поділися. Багато хто вже виїхали з Києва до села. Збільшується вакансія, менше попит, відповідно ціна буде падати», — прогнозує Малахов.

Падіння цін

З одного боку, назріваючі проблеми з доходами в одних квартирантів, з іншого, — карколомні пропозиції з боку ринку подобового житла для тих орендарів, у кого гроші є, створюють передумови масового обвалу на ринку довгострокової оренди нерухомості.

«Якщо раніше квартира в центрі столиці коштувала 20 тис. грн, то зараз вже не більше 10 тис., відповідно, можна уявити, що той, хто знімав квартиру за 15-16 тис. грн, переїде в ту, яка за 10 тис. грн. Але і той власник, хто здавав квартиру за 15-16 тис. грн, вже не зможе здати її за такі ж гроші, а здасть за 10-12 тис. грн, і цей ефект доміно продавить ринок істотно», — говорить UBR.ua Малахов.

У зв’язку з кризою, викликаною «коронавирусным» карантином, вже знижується вартість довгострокової оренди житла в її найдешевшому сегменті – здачі кімнат. Орендодавці на тлі кризи намагаються йти на поступки квартирантам.

«Я здавала кімнату за 3,5 тис. грн із комунальними, але зараз ми домовилися за 2 тис. грн. Моя подруга здавала кімнату в квартирі на вул. Перова за 4 тис. грн, але на час карантину виставила ціну в 1 тис. грн, просто щоб утримати мешканця», — говорить Олена, власниця двокімнатної квартири в новобудові на Позняках.

Правда, експерти такі випадки називають одиничними, на ринку оренди квартир це ще не стало тенденцією. Адже карантин введений тільки тиждень тому, і процес знаходиться на ранній стадії.

«Якщо ми вийдемо з карантину з 3 квітня, і виплати відновляться, я думаю, це не стане масовим явищем. Але ринок зупинився — це факт, як і те, що він точно не запрацює в найближчий місяць. Якщо карантин продовжать, то компанії не будуть працювати, буде відчуватися серйозний рівень безробіття, і господарі будуть змушені йти на зниження орендної плати», — вважає Костецький.

Ринок обвалиться

Прогнози, які дають експерти ринку на той випадок, якщо карантин буде продовжено після офіційної дати 3 квітня, несприятливі. Адже тоді почнеться масовий результат орендарів з Києва, і це запустить незворотні процеси. «Якщо 3 квітня нам продовжать карантин хоча б на 2 тижні, мені складно говорити, що залишиться від ринку подобової оренди. З цих 7 тисяч виживе максимум 30 відсотків – не більше кількох тисяч», — вважає Малахов.

Інші апартаменти просто можуть закріпитися на ринку довгострокової оренди. «Якщо буде зовсім погано, то подобові квартири остаточно перекваліфіковуються у довгострокові. Будуть додавати кухні, пральні машини і т. д.», — вважає Костецький.

«Чорний бліцкриг». Країни ОПЕК завдали нищівного удару по Росії

Однак у разі продовження карантину обвал стає неминучим і на ринку довгострокової оренди, а наслідки цього – необоротними. Ринок просто «провалиться» в інші, істотно більш низькі ціни. Експерти закликають орендодавців домовлятися з орендарями вже зараз, щоб не допустити повного колапсу: краще зберегти стабільний дохід, нехай навіть і в меншому розмірі.

«Інакше ті, хто вважає, що їх це не стосується, запустять ефект доміно. Прогноз сумний, тому що один місяць без доходу великої частини населення Києва не може пройти безслідно і ніяк не позначитися на економіці. Хтось втратив роботу, хто не має її тимчасово, хто отримує менше на час карантину. Падіння ринку довгострокової оренди складе 30-40%, так як загальний стан тих людей, хто орендував як короткострокове, так і довгострокове житло, зменшилася», — вважає Малахов.

Зниження розцінок в середньому приблизно на такий же рівень допомогло б утримати ринок від падіння. Правда поки що ті українці, хто заробляють на здачі в оренду, сподіваються, що все влагодиться, від звичних доходів відмовлятися не доведеться, так і у мешканців поки ще є фінансова подушка у вигляді зарплати за лютий. Але ці надії будуть жити лише до кінця березня.

«Подивіться, які суми виділяють європейські країни на підтримку людей, щоб вони з голоду не померли. В Україні такого не буде, і це дуже серйозно вплине на життя людей. Ціни будуть падати. Криза, яка має місце зараз, колосальний, такого ще ніколи не було. Все вирішиться в найближчі пару тижнів — місяць. Всі чекають 3 квітня, але також розуміють, що та ж Італія увійшла в кризу в січні і досі немає ніяких проблисків», — резюмує Костецький.

Источник