На сайте вы найдете полезную и интересную информацию о городе Киев, большой выбор ресторанов, музеев, новостроек и интересных мест где провести вечерний отдых. Гости и жители столицы смогут узнать много необычного о Киеве и посетить лучшие достопримечательности.

Українські ринки завалили будівельним фальсифікатом – допоможуть норми ЄС

Українські ринки завалили будівельним фальсифікатом – допоможуть норми ЄС

Навіть у столиці дійсно якісним можна вважати тільки половину збудованого житла

20 травня Верховна Рада проголосувала в першому читанні за імплементацію 305-го регламенту ЄС щодо будівельної продукції. Нові стандарти охоплять всі матеріали, починаючи з якості кабелю і закінчуючи цементом і вікнами. Також тепер передбачається відповідальність за продаж підробок.

В Україні проведуть природний відбір забудовників – будувати будуть довше і дорожче

Прийняття документа було однією з вимог асоціації Україна-ЄС.

Документ не тільки вводить декларування показників продукції виробником, забезпечує можливість контролю за якістю і походженням, але і встановлює обов’язки всіх учасників ланцюжка поставки продукції.

«Стане значно легше не тільки відстежити появу фальсифікату на ринку, але і з’явиться можливість заблокувати поширення небезпечної або нелегальної продукції і знайти винного в поширенні такої продукції», – розповіла UBR.ua заступник голови парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

Що фальсифікують

Проблема фальсифікату в будівельній сфері гостро стоїть не тільки в Україні, але й у багатьох країнах світу. В цілому частка будівельної продукції на світовому ринку, не відповідає стандартам, оцінюється в 5-7%.

В Україні ситуація значно гірша. Офіційної статистики щодо рівня фальсифікату немає через відсутність дієвого ринкового нагляду, але експертна оцінка профільних асоціацій виробників говорить про середній частці контрафактної продукції на 20-25%.

За окремими категоріями товарів ситуація ще плачевней. Наприклад, в сегментах кабельної продукції – її оцінюють на рівні 70%, віконної – 70%, цементній – 30%.

Українці вже в наступному році будуть купувати квартири за новими правилами

Ще починаючи з 2011 року Україна почала переходити від радянських стандартів до європейських.

До ринку будматеріалів дісталися тільки в 2018 році, коли була скасована обов’язкова сертифікація будівельної продукції, адже планувалося прийняти європейські правила якраз через імплементацію положень 305 регламенту.

З тих пір ринок фактично залишився без контролю за фальсифікатом та небезпечною продукцією.

Українці отримали ситуацію, коли рівень фальсифікату в окремих галузях досяг катастрофічних значень, кажуть експерти.

Як приклад вони наводять ситуацію на ринку енергоефективних віконних систем. Фахівці ринку зазначають, що через відсутність ринкового контролю поширеним випадком фальсифікації є продаж простих віконних систем під виглядом енергоефективних.

«Навіть налагодили схему компенсації через державну систему «Теплі кредити», де компенсують витрати на будь-які віконні системи, а не тільки енергоефективні. Втрати бюджету через маніпулювання оцінюють в межах 25-30% від загальної вартості компенсованих віконних систем за урядовою програмою – із-за різниці в ціні енергоефективних та звичайних систем», – говорить Олена Шуляк.

Для повноцінного виходу з карантину первинного ринку житла буде потрібно як мінімум півроку

Проблема фальсифікованої, неякісної, але іноді і просто небезпечною будівельної продукції гостро стоїть перед простими споживачами, а також малим і середнім бізнесом.

Саме ці сегменти є найбільш уразливими, оскільки купують матеріали через роздрібні мережі, на стихійному ринку або у неофіційних постачальників малими партіями.

Великі забудовники для зменшення витрат все ж переважно працюють з виробниками і мають можливість купувати якісну продукцію оптом.

«Неврахування»

Виділимо два види стройпродукции, яку можна вважати фалисификатом:

  • Це так звана «неврахування» – якість продукції висока, але реалізується вона «не зовсім» легально;
  • Низькоякісна підробка.

На первинному ринку фальсифікат представлений саме «неврахованою». У регіонах же, за різними оцінками, – це більше «самопальна» продукція місцевого виробництва.

Українці стали значно менше купувати квартири на стадії котловану

«Великі забудовники, які реалізують якісне житло і дорожать власною репутацією, дуже уважно стежать за якістю будівельних матеріалів, розуміючи, що люди платять саме за якість«, – зазначив у бесіді з UBR.ua керівник проекту Rusaniv Residence Олександр Изаров.

Що буде з цінами

За словами забудовників, прийняття нових вимог суттєво не позначиться на вартості житла, якщо тільки самі виробники не вирішать, нібито зіграти на «сертифікація» власної продукції.

«За моїми підрахунками, тільки в трохи більше 15% споруджуваних об’єктів (в основному, це об’єкти економ-класу) на стадії будівництва 6-12 місяців, собівартість будівництва може зрости мінімум на 5%. Але в сформованій кон’юнктурі, навряд чи забудовники такого типу житла вдадуться до перегляду своїх цінників: адже при мінімальному попиті на об’єкти економ-класу зростання цін не буде абсолютно нічим не мотивований», – додав Олександр Изаров.

Прийнятий законопроект, з одного боку, дає можливість гарному забудовнику будувати якісно, а з іншого – покупець отримує додаткову впевненість у власному зробленому виборі того чи іншого РК.

Крім того, після остаточного прийняття закону має позитивно позначитися на діяльності вітчизняних виробників будматеріалів.

Завдяки новим вимогам, у них з’являється реальна мотивація поліпшити якість своєї продукції, щоб потенційно вийти на європейський ринок.

На сьогоднішній день вітчизняні будматеріали (насамперед бетон і цегла) отримують можливість конкурувати з імпортними аналогами не тільки за якістю, а ще й за ціною.

Бізнес виступив за скасування податку на нерухомість

«Більшість виробників цементу, вікон, кабелі вже адаптувалися під нові правила. У них ціна навряд чи зміниться. Інші будматеріали будуть залежати переважно від попиту», – говорить Олександр Изаров.

Ремонти

Що стосується роздробу (для ремонтів квартир та будинків), то цілком можливо, що ряд виробників можуть збільшити ціни на свою вже сертифіковану продукцію, вважають експерти. Але в більшості випадків вони будуть спиратися саме на існуючий попит.

Що стосується проектів, де забудовники пропонують квартири з вже готовим ремонтом, то на сьогоднішній день якість ремонту від забудовника знаходиться на прийнятному рівні, вважають забудовники.

«До ідеалу, звичайно, ще далеко, але за рахунок оптових цін на стройпродукцию і роботи, покупець отримує можливість заощадити до 2/3 витрат на ремонт. Сьогодні вартість ремонту від забудовника складає в середньому $100/м2. Самостійно ж за такими цінами провести ремонт в квартирах буде нереально», – зазначає Олександр Изаров.

Як оцінити неякісне житло на ринку

Самі забудовники часто неохоче говорять про якість використовуваних будматеріалів. Це зрозуміло: адже з-за не дуже високої прибутковості житлового будівництва, кожна компанія, по можливості, намагається знизити кошторисну вартість будівництва.

«Пояснення пошуку більш дешевих будматеріалів до цинізму просте: на сьогоднішній день в середньому по ринку прибуток забудовників становить 25-30%, а з розбивкою на цикл будівництва (близько 2 років), рентабельність не перевищує 15%», – зауважила в розмові з UBR.ua директор з маркетингу багатофункціонального РК Polaris Home&Plaza Анжеліка Саакян.

Також варто згадати, що після здачі житлового будинку в експлуатацію, він вже не належить забудовнику. Іншими словами, зниження витрат на будівництво для багатьох компаній могло стати додатковим джерелом отримання прибутку.

За підрахунками будівельників, зараз, наприклад, у Києві тільки трохи більше 50% від усього житла, що будується варто вважати якісним саме з позиції використовуваних будівельних матеріалів.

«Ціна на об’єкти категорії «комфорт-плюс» і вище спочатку на 20-40% вище, ніж, скажімо на об’єкти економ-класу. І підвищення собівартості таких об’єктів нерозривно пов’язана з якістю будматеріалів. Ймовірність використання фальсифікованої продукції в об’єктах дешевого формату в рази вище«, – говорить Анжеліка Саакян.

Источник