На сайте вы найдете полезную и интересную информацию о городе Киев, большой выбор ресторанов, музеев, новостроек и интересных мест где провести вечерний отдых. Гости и жители столицы смогут узнать много необычного о Киеве и посетить лучшие достопримечательности.

Карантин і оплата оренди. Що означає рішення Ради про визнання обмежень КМУ форс-мажором

Карантин і оплата оренди. Що означає рішення Ради про визнання обмежень КМУ форс-мажором

Отримати сертифікат про форс-мажор, який став причиною зупинки бізнес-діяльності, можна і після закінчення карантину, але готувати підтверджуючі документи потрібно зараз

У вівторок, 17 березня, Верховна Рада прийняттям законопроекту №3219 включила введений Кабміном загальнонаціональний карантин у перелік об’єктивних форс-мажорних обставин, які можуть перешкоджати суб’єкту господарювання виконати ті чи інші домовленості.

Сертифікат, який на підтвердження впливу форс-мажору на бізнес видає Торгово-промислова палата (ТПП), дасть підприємцям додаткові правові підстави відстрочити або домогтися перегляду умов виконання своїх зобов’язань на час карантину – однак повністю їх відмінити зможе далеко не у всіх випадках. Зокрема, від обов’язку оплати оренди після завершення карантину сертифікат не звільнить.

Коронакризис–2020: економіка впаде на 20%. Що буде з гривнею

Експерти пояснюють, що свідчення, не маючи статусу державного акта, безпосередньо не зобов’язує протилежну сторону надавати послаблення на його підставі. У разі, якщо партнери не досягнуть компромісу при прямих переговорах, воно буде враховуватися лише як один з доказів у суді, хоч і може посилити позицію належної на нього боку.

Крім того, на судовий вердикт також вплинуть спочатку прописані умови договору, включаючи згадка в ньому форс-мажор в принципі. Щоб отримати свідоцтво в ТПП, як і до прийняття закону, підприємець повинен буде підготувати конкретні документальні обгрунтування причинно-наслідкового зв’язку невиконання ним своїх зобов’язань і вплинув на це карантину.

UBR.ua з’ясовував, кому варто оформити сертифікат, а в яких випадках краще скористатися іншими способами розв’язання конфліктних ситуацій.

Ціна і час питання

В ТПП підтвердили UBR.ua, що почнуть завіряти свідоцтва про форс-мажор на підставі карантину з моменту публікації законодавчих змін. До цього в організації вже готуються, коригуючи власні нормативні документи.

Ринок оренди в Києві впав, а продажі квартир встали

Для посвідчення того, що форс-мажор став причиною невиконання зобов’язань, підприємець повинен звернутися до одного з регіональних відділень ТПП. Представники Палати уповноважені у відповідь на заявку підтвердити або спростувати реальність негативного впливу форс-мажорних обставин і, в разі позитивного вердикту, видати сертифікат протягом 7 днів.

Суб’єкт малого підприємництва сплачує лише розгляд фахівцями ТПП заявки та наданих документів, сама ж видача сертифіката – безкоштовна. При цьому для різних ситуацій передбачена неоднакова оплата послуги, ціну якої можна визначити з допомогою калькулятора. Так, засвідчення обставин, які зробили неможливим виконання зобов’язань за договорами між резидентами України, малому підприємцю обійдеться в 3330 тис грн.

Для окремих випадків передбачено більш дороге, але терміновий розгляд заявки протягом 2-3 днів. Варто відзначити, що в увазі карантину та з метою полегшення роботи бізнесу процес обробки документів вже максимально переведений в онлайн-режим. ТПП також надає попередні юридичні консультації по телефону та електронною поштою.

Президент ТПП Геннадій Чижиков запевнив UBR.ua, що вартість послуг не буде піднята і надалі. Не мають підстав і побоювання бізнесу з приводу необхідності якнайшвидшого отримання свідоцтв: заявники зможуть подати заяву на свідоцтво і після завершення карантину, але на даному етапі важливіше правильно оформити документи, що підтверджують форс-мажорні причини зупинки бізнес-діяльності.

Скасування ЄСВ та штрафів за прострочення по кредитах: Рада схвалила тимчасові заходи

«З-за викликаного карантином стресу всі хочуть отримати свідоцтва якомога швидше, – і ми будемо надавати їх бажаючим у відповідь на заявки в передбачений законом термін. Однак, у разі, коли заявник працює з партнером на основі постійно діючого контракту і перед ним не стоїть завдання виконати умови угоди вже завтра, ми закликаємо почекати з подачею заявки на сертифікат до кінця карантину. У зворотному випадку висока ймовірність необхідності повторити процедуру, адже документ працює лише на певний строк, а ми поки не знаємо, до якого періоду буде продовжено карантин і які додаткові обмеження торкнутися бізнесу», – роз’яснює ситуацію Чижиков.

Серед першочергових дій, які забезпечать отримання сертифіката, Чижиков виділив як можна більш швидке оформлення наказу про зупинення діяльності, а також оповіщення всіх партнерів про завершення роботи і неможливості виконувати свої зобов’язання у зв’язку з карантином.

Заявка про форс-мажорному свідоцтві для малого бізнесу буде розглядатися ТПП швидко і, в очевидних випадках, прийматися на підставі декількох документів, каже Чижиков. До складних відносяться пов’язані з зовнішньоекономічною діяльністю, діяльністю великого бізнесу або частковим збереженням робочого режиму випадки – вони можуть вимагати більш детального розгляду.

«Звернення за сертифікатом – це крайня міра. Я думаю, більшість пов’язаних з карантином складнощів будуть вирішуватися шляхом переговорів між партнерами і добровільним внесенням змін в умови угод. Всім нашим колегам ми рекомендуємо чинити саме таким чином», – висловив упевненість Геннадій Чижиков.

Думка юристів

Опитані UBR.ua експерти в цілому позитивно оцінили вплив рішення на правову захищеність суб’єктів госпдіяльності.

«Отримання сертифікату ТПП буде добрим аргументом у переговорному процесі з орендодавцем, а також допоможе у вирішенні низки інших питань, пов’язаних з карантином. Наприклад, це може бути пільговий період за кредитами, звільнення від відповідальності за прострочення оплати орендних платежів, виконання інших зобов’язань перед партнерами«, – зазначила Тетяна Сторожук, старший юрист практики нерухомості Arzinger.

Однак експерти також висловили солідарну позицію щодо складнощів, які можуть виникнути з підтвердженням форс-мажору. В першу чергу це пов’язано з надто спрощеним розумінням суті таких обставин та їх наслідків самими заявниками.

Форс-мажорні обставини. Рада прийняла закон по боротьбі з коронавірусом

«Орендарем повинен бути доведений не сам факт настання форс-мажорних обставин, а саме їх вплив на реальну можливість виконати своє договірне зобов’язання. При цьому значущі різні фактори: характер господарської діяльності орендаря та її залежність від господарської діяльності третіх осіб (клієнтів, замовників і т. д.), цільове використання об’єкта оренди, його статус у забезпеченні доходів орендаря, настання обумовлених карантином змін у фінансово господарської діяльності орендаря та інше», – перераховує умови радник юрфірми JN Legal Сергій Дахнівський.

Навіть у разі успішного отримання сертифіката в ТПП, в подальшому проблеми можуть виникнути під час судових розглядів. Як зазначає Дахновський, що склалася судова практика визначає сертифікат ТПП лише одним із видів доказів, не мають наперед визначеної сили і оцінюється судом при вирішенні спору нарівні з іншими. Якщо справа дійде до суду, буде грати роль і відсилання на форс-мажор в укладених сторонами документах, у тому числі, визначено договором, протягом якого часу сторона, яка не може виконати зобов’язання, повинна повідомити про форс-мажор іншій стороні, у який термін і в якій формі має бути надіслано таке повідомлення, і інші регламентують процедуру обставини.

«Практика показує, що навіть при отриманні сертифіката ТПП, сторона може бути зобов’язана виконати свої зобов’язання за договором. Для орендодавця завжди краще, якщо в договорі процедура застосування форс-мажору чітко врегульована. На практиці орендодавці в договорах посилюють свою позицію, за рахунок положень, які забороняють стороні, яка порушила процедуру повідомлення про форс-мажор, посилатися на форс-мажорні обставини як на підставу звільнення від відповідальності. Більше того, у такій ситуації договір може передбачати умови припинення оренди у випадку, якщо форс-мажор триває довгий час», – наводить додаткові аргументи Тетяна Сторожук.

Саме по собі форс-мажорна обставина при цьому може бути піддане сумніву в частині причини для невиконання зобов’язань.

«Для цілей звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання зобов’язань у зв’язку з обставинами непереборної сили взагалі не має значення можливість або неможливість підприємця продовжувати свою діяльність. Зобов’язання орендаря за договором оренди — сплачувати орендну плату; можливість використання об’єкта оренди є його правом. Відповідно, неможливість реалізації такого права з метою отримання прибутку не має нічого спільного з неможливістю невиконання своїх зобов’язань за договором оренди — сплатою орендної плати в цьому випадку«, – пояснює проблему Владислав Мартинчук, юрист судової практики юридичної консалтингової компанії «Де-Юре».

Можуть проникати в житло без рішення суду. Які обмеження обіцяє введення надзвичайної ситуації

Чи є спосіб не платити оренду під час карантину

Неопределимые обставини можуть бути підставою для відстрочки виконання договору, однак не передбачають повного скасування таких зобов’язань, констатують експерти.

«Оренда підлягає оплаті в повному обсязі при закінченні дії обставин непереборної сили. При цьому варто врахувати, що втрати від інфляції та 3% річних за користування чужими грошима не є штрафними санкціями (а є за своєю природою компенсаторними виплатами) і також можуть бути нараховані орендодавцем», – уточнює Владислав Березеньынчук.

Із-за складнощів у застосуванні сертифіката, підтримує думку глави ТПП Чижикова старший партнер юридичної компанії Pravo Garant Анастасія Доброчинська, кращою тактикою для полегшення тягаря буде домовитись з замовником про зміни умов договору, зокрема попросивши про податкові канікули на час простою. Якщо ж досягти компромісу не вдалося, варто вдатися до Цивільного кодексу.

«У випадку, коли контрагент не йде на зустріч, а орендна плата непосильна, краще йти шляхом розірвання договору на підставі наявності істотних змін обставин. Правова підстава для таких дій закріплено у ч. 1 ст. 652 ЦК України, а тому, при своєчасному і правильному підході, у разі виникнення судового розгляду, шанси на позитивний результат великі», – оцінює перспективи таких дій Доброчинська.

«У застосуванні норм ст. 652 ЦК дуже важливим є, наскільки орендар позбавлений можливості використовувати майно якимнебудь іншим чином: якщо згідно з договором майно передавалося в оренду для використання суто з метою діяльності, яка стала повністю заборонена у зв’язку з карантином, тоді орендар може розірвати такий договір«, – додає зі свого боку Владислав Мартинчук, також наводячи ще один спосіб орендарю знизити навантаження з виплат.

«Крім того, існують спеціальні норми частини четвертої статті 762 ЦК України та частини другої статті 286 ГК України, згідно з яким орендар може вимагати зменшення розміру орендної плати у разі зміни умов господарювання, зменшення можливості користування майном орендарем у зв’язку з настанням обставин, не залежних від його волі», – розповідає Мартинчук.

Источник